Sigaranın Ses Tellerine Zararları

Bugün, şan kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için sigaranın ses tellerine etkilerini incelediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan biglilerin hepsi, eğitim ve öğretim hayatının bizlere kattığı tecrübeler, öğrencilerimizin ger dönüşleri ve uzun süreli profesyonel araştırmalarımızın sonucunda ortaya çıkmış ve derlenmiştir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan bilgilerin hepsine gönül rahatlığı ile güvenebilir, öğrenebilirsiniz. Bu yazıda bulunan bilgiler bilimsel açıdan da gerçekliğini kanıtladığı için, yazılan her şeyi dikkate almanızı ve sigara kullanıyorsanız mutlaka bırakmanızı diliyoruz. Bildiğiniz üzere sigara sağlığa ve psikolojiye çok zararlı bir şeydir. Bunun yanında bir de ses tellerine zarar vermektedir. Eğer uzun süreli sigara kullanırsanız ve sigara kullandığınız sürelerde şarkı söylerseniz, ses tellerinize geçici ve kalıcı zararlar verebilirsiniz. Sigara kullanmak veya kullanılan ortamda pasif içici konumunda bulunmak, sesinizde kısılmalara yol açabilir. Hem aktif hem de pasif içicilerin yaşadığı yoğun ve tehlikeli bir durumdur sigara. Aktif içiciler doğrudan gırtlağına zarar verir ve ses telleri zarar görür, dolayısıyla ses kısılmaları meydana gelir. Pasif içiciler her daim zarar görürler fakat bu kişilerin gırtlaklarında ya da ses tellerinde, sigaranın içinde bulunan maddelere bir alerji söz konusu ise bu kişiler çok fazla zarar görebilir. Ayrıca, sigara içilen bir ortamda 2 saat kalındığında, bir aktif içicinin içtiği 3-4 sigaraya eş değer derecede etkilenilir.

Sigaranın-Ses-Tellerine-Zararları

Sigara dumanı, ağız gibi geniş bir bölgeden geçerek, akciğer gibi daha geniş bir bölgeden geçiyor fakat bu durum gırtlaktan geçerken farklı oluyor. Gırtlakta, ses tellerinin arasında sadece 2 cm’lik bir boşluk söz konusu olduğu ve akciğerin, nefes alma durumunda çok büyük bir güç, basınç olduğu için, o sigara dumanları doğrudan ses tellerine çarpıyor ve ses tellerini kurutuyor. Bu durum da dolayısıyla ses tellerine büyük zararlar veriyor, ses telleri ödem topluyor ve hem gırtlak, hem ses telleri, hem de ciğerler zarar görüyor. Bu durum uzun süreli olarak devam ederse ses teli nodülü adını verdiğimiz rahatsızlıkla meydana geliyor. Bu rahatsızlık, sadece şarkı söylemeyi değil aynı zamanda konuşmayı da kötü engelleyen bir hastalıktır. Eğer kendinizi özgür ve her istediğini yapabilir bir şekilde hissetmek istiyorsanız öncelikle hayatınızda hiç bir şeye bağımlılığınızın olmaması gerekirken bir de siz sigaraya bağımlı olursanız hem şarkı söyleyemez, hem düzgün konuşamaz hem de kendinizi psikolojik ve fizyolojik olarak iyi hissedemezsiniz. Kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olan sigara tüketmek ve bağımlı olmak, hem psikolojinizi, hem sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Başlaması çok kolay, bırakması çok zor olan sigaranın zararlarını umarız bu yazıda anlarsınız da sizin bırakmanıza biraz yardımımız dokunur. Eğer bir sanatçı olmak istiyorsanız, sigara bu süreci gerçekten geriye götürecektir özellikle bir ses sanatçısı olmak istiyorsanız, sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekmektedir. Çünkü nasıl gitarın ses kaynağı tellerin titreşimi ise, sizin de ses kaynağınız ses telleriniz ve nefesiniz. Eğer bunlar sağlıklı ve kaliteli olmazsa, ne sesinizi çok duyurabilirsiniz ne de kulağa hoş gelecek şekilde şarkı söyleyebilirsiniz.


Ses Teli Nodülü Nedir?

Ses teli nodülü halk arasında kansere neden olan bir şey olarak biliniyor fakat bu yanlış bir bilgidir. Ses teli nodülünün kanser hücreleri ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ses telinde oluşan nodülü bir örnekle açıklamak gerekirse; ayağınıza küçük gelen numaralara sahip bir ayakkabı giydiğinizde nasıl ki ayağınızın çeşitli bölgelerinde yaralar ve nasırlar meydana geliyorsa, ses telinizi yanlış teknikler ile kullandığınızda da ses tellerinizde “nasırlar” oluşur ve bu nasırlara da “polik” adı veriliyor. Dilerseniz ses telinde nodül oluşma durumunun belirtilerine bir bakalım.


Ses Teli Nodülü Belirtileri

Ses telinde nodül durumunun en belirgin etkisi genel ses kalitesinin düşmesidir. Kişi kesinlikle temiz tiz sesler çıkaramaz, ses kısıklığı veya boğukluğu yaşanabileceği gibi, seste çatallaşma ve titreme de meydana gelebilir. Kişinin konuşmaya başlaması ile sesinin çıkması arasında biraz süre geçebilir. Aynı zamanda aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

  • Boğazda yumru varmış hissi
  • Ses ve vücut yorgunluğu
  • Boyun ağrısı
  • Kulaklara vuran zonklama şeklinde ağrı

Bugün, şan kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için sigaranın ses tellerine etkilerini incelediğimiz bir yazı hazırlamıştık, umarız memnun kalmışsınızdır.