Şan Dersi İzmir ailesi olarak bugün sizler için Evde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır konusunu ele alacağız.. Ses geçirmez bir alan, evde ses kaydı yapan müzisyenler, seslendirme sanatçıları, ekran oyuncuları ve podcast yayıncıları için kullanışlıdır. Bir odayı uygun bir ev kayıt stüdyosuna dönüştürmek için ses yalıtımı yapmanın birçok yolu vardır. Peki evde ses yalıtımı nasıl yapılır?

Eğer siz de bir yayıncı, oyuncu ya da müzisyenseniz bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için evde ses yalıtımı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Şan Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Evde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Ses Yalıtımı Nedir     

Ses yalıtımı, bir odayı ses dalgalarının geçişine karşı dirençli hale getirme işlemidir. Ses yalıtımının amacı, dış seslerin odaya girmesini engellemek ve iç seslerin odadan kaçmasını önlemektir.

Ses dalgalarının yüzde yüzünün bir odaya girmesini veya kaçmasını engellemek zordur, ancak önemli miktarda gürültü azaltma elde etmek mümkündür.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Kayıt için uygun bir alanınız yoksa ekipmanınız anlamsızdır. Bir kayıt stüdyosuna tamamen yeniden yerleştirebileceğiniz boş bir odanız olmasa da, temizlenebilecek bir dolabınız veya başka bir küçük alanınız olabilir.

Dar bir alan hareketinizi kısıtlayabilir, ancak eğer yeni başlıyorsanız, gayet iyi olur. Asıl endişeniz odanızın sessiz olmasıdır. Bu nedenle odanın yanındaki odaların da çok ses olmayacak odalar olmasına özen göstermelisiniz. Dış gürültü kayıtlarınızı da tehlikeye atabilir. İdeal olarak, penceresiz bir oda kullanın. Kayıt odanızda bir pencere varsa, yüksek yoğunluklu köpük bant, akustik macun veya akustik kalafatla sıkıca kapatın.

Akustik köpük karolar, ses emme panelleri ve bas tutucular odanızı donatmanın en iyi yoludur. Çoğu ev dekorasyon mağazasında mantar, kauçuk ve köpük panel yalıtımı bulabilirsiniz. Duvarlara ve köşelere kalın battaniyeler veya ağır perdeler asmak gibi daha ucuz yöntemler yankı ve patlamayı azaltabilir.

Ses dalgalarını emmek ve sıçramalarını önlemek için şilteleri ve kanepeleri duvarlara bile itebilirsiniz. Kıyafetler ve nevresimler aynı şeyi yapar. Sadece sizden yeterince uzakta olduklarından emin olun, böylece onlara sürtüne ve ek gürültü yaratma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Aynı zamanda elektrik prizlerinizdeki hava boşluklarından sesin girmesini önlemek için prizlerinizi köpük contalarla kapatın.

Son olarak kapılar söz konusu olduğunda, daha ağır daha iyidir. Bu nedenle eğer hafif bir kapı kullanıyorsanız sprey yalıtımıyla doldurabilirsiniz. Kapının her iki tarafına bir kapı süpürme takarak kapı ile zemin arasındaki hava boşluğunu kapatabilirsiniz.

Eğer tüm bunları yaparsanız kayıtlarınız için sesi maksimum seviyede izole edebilece bir odaya sahip olabilirsiniz.