Şan Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Caz Rap Müzik Nedir konusunu ele alacağız.. Caz müzik ve Rap müzik tarihsel gelişimleri olarak birbirine çok yakın noktalarda duran ve ikisi de siyahi ırkın isyanından doğan müzik türleridir. Peki bu müzik türlerini hiç aynı potada düşündüğünüz oldu mu? Gerçekten de caz rap müzik nedir sorusunu hiç sordunuz mu? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için caz rap müzik hakkında merak ettiklerinizi cevaplayacak ve bu alanda başarısını ispatlamış birkaç isimden bahsedeceğiz. 

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Caz Rap Müzik Nedir  

Caz rap, iki büyük siyahi müzikal ve kültürel yeniliği birbirine bağlayan müzik türüdür. Caz rap veya caz hip-hop, aynı zamanda caz unsurlarını hip-hop sanatçılarının şarkılarına katlayan bir müzik türüdür. Bazı caz rap parçaları caz müzisyenlerinin orijinal eşliklerine sahip olsa da, öğeler genellikle kayıtlardan alınan vokal, solo veya caz enstrümantasyonunun örnekleridir.

Caz rap sanatçıları 1990’ların başında Us3’ün “Cantaloop” (Flip Fantasia) gibi birçok hit aldı ve alt tür bugün Kendrick Lamar gibi sanatçıların caz indie kayıtları aracılığıyla aktif olmaya devam ediyor.

Caz Rap Müziğin Gelişimi 

Caz rap, 1990’larda bir dizi erken hit ile yeraltından yükseldi ve varlığını hissettirmeye başladı. Basçı Ron Carter’ın yer aldığı the Jungle Brothers’ın Straight Out the Jungle (1988) ve A Tribe Called Quest’in The Low End Theory (1991) gibi albümler eleştirel övgüler aldı.

Bu dönemden sonra var olan ilk caz rap hitleri Brooklyn’in Digable Planets ve İngiltere’nin Us3’ünden geldi. Digable Planets’in Reachin’in A New Refutation of Time and Space albümünden çıkan “Rebirth of Slick” single’ı listelerde zirveye yerleşti ve Grammy kazandı. Bu arada, Us3’ün Blue Note Records sanatçısı Herbie Hancock’tan örnekler içeren 1993 lp’si Hand on the Torch’tan funky “Cantaloop (Flip Fantasia)”, listelerde zirveye çıktı ve altın plak aldı.

Caz rap, 1990’ların başında yaratıcı zirvesine ulaştı. De La Soul’un üçüncü albümü Buhloone Mindstate, Maceo Parker ve Fred Wesley gibi funk ve caz ağırlıkları ile işbirlikleri içerirken, Toronto’nun Dream Warriors ve Los Angeles’ın Freestyle Bursu, alt türün sınırlarını benzersiz örnekler ve şarkı yapılarıyla ilerletti. Miles Davis’in ölümünden sonraki 1992 sürümü Doo-Bop, iki tür arasında daha derin bağlantılar kurarak hip-hop ritimlerini de denedi.