Şan Dersi İzmir ailesi olarak bugün sizler için Diyafragmatik Şarkı Söylemek İçin 3 Öneri konusunun ele alacağız.. Diyafragmatik şarkı söylemek, boğazınızdan sığ nefes almak yerine şarkı sesinizi yansıtmak için diyaframınızdan hava kullanmak anlamına gelir. Vokal eğitmenleri, şarkıcıları derin nefes almaları için eğitmek için şarkı söyleme tekniği olarak diyafragmatik nefes almayı öğretir, bu da vokal kontrolünü geliştirir ve seslerini yansıtacak kadar fazla hava verir. Peki Diyaframatik şarkı söylemek için 3 öneride bulunulması gerekse bunlar hangisi olur?

Şarkı söylemeyi hepimiz severiz ancak doğru ve diyaframatik şarkı söylemek için sizin de 3 öneriye ihtiyacınız varsa bu yazı tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizlere diyaframınızı en efektif kullanacağınız önerilerde bulunacağız. 

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Diyafragmatik Şarkı Söylemek İçin 3 Öneri 

Her Çalışmadan Önce Mutlaka Isının

Şarkı söylemeden önce sesinizi nefes egzersizleri ile ısıtmak, diyafram kontrolünüzü geliştirmenin ve şarkı sesinizi korumanın en iyi yoludur.

Derin nefes alarak ve basit şarkı söyleme egzersizleri yaparak ısınmak. Uzun sesler, hatta notalar ve basit ölçekler söylemeyi deneyin, vokal triller yapın ya da “maah, may, mee, mow, moo.” seslerini kullanın. Hava akışınızı ve nefes desteğinizi kontrol ederken yapacağınız tüm çalışmalar etkili ve şarkı söylemeye hazır bir diyafram için son derece önemlidir. 

Bedeninizi Rahatlatın

Diyaframınızdan şarkı söylerken vücudunuzu, özellikle ses tellerinizi rahatlatmak çok önemlidir. Vücudunuzdaki herhangi bir gerginlik, diyaframınızın kasılma ve serbest bırakma yeteneğini engeller.

İyi bir duruş sergileyin ve dizlerinizin yumuşak bir bükülme olduğundan emin olun. Omuzlarınızı indirin ve tekrar yukarı kaldırın. Karın kaslarınızı gevşetin ve şarkı söylerken başınızı kaldırın. Tüm bunları yaparken bir yandan da diyaframınızı kullandığınıza emin olun. 

Böylece bedeniniz bir bütün olarak şarkı söylemeniz için ihtiyacınız için size gereken tüm olanakları sağlayacaktır. 

Yüksek Oktavlı Çalışmalar Yapın

Vokalistler daha yüksek oktavlara girdikçe, içgüdü sesi boğaz gibi vücutta daha yükseğe doğru çıkar. Ve bu notaları sürdürmek eğer düzgün bir nefes almazsanız zorlaşır.

Yüksek notalara ulaştığınızda, akciğer kapasitenizden en iyi şekilde yararlanmak için diyaframınıza nefes göndermeye devam etmeyi unutmayın. Böylece nefes kapasitenizi sonuna kadar kullanabilir ve yüksek oktavlı notaları bile çok daha rahat şekilde çalışabilirsiniz.