Şan Çalışmaları
Şan eğitimleri kimler için gereklidir? Ses eğitimi sesini tanımak, sesini geliştirmek isteyenler, sesini yoğun olarak kullananlar ve ya herhangi bir alanda çalışan vokalistler için alması gereken eğitimin adıdır şan eğitimi.
Tek başına ya da bir grupla sahne performansı gerçekleştiren, profesyonel olarak şarkı söylemek isteyenler gerçekleştirilen derslerdir şan eğitimleri. Ses teknik ve yorumlarını geliştirmek, uzun süreli sahnelerde kalan solistler için gerekli olan güzel ve güçlü bir sese sahip olmak, sahne estetiğini geliştirmek, sesinize tam anlamıyla hakimiyet sağlayıp ve uzun seneler ses hastalıklarıyla uğraşmamak adına sağlıklı bir sese sahip olmak için şarkı söyleme hedefini amaçlayan eğitimdir.
Şan Derslerinde Çalışma Planı
Kulak Eğitimini Geliştirme
Diyafram ve Nefes Çalışmaları
Ses egzersizleri ve nefes teknikleri
Sahne estetiği ve genel bilgiler
Enstrüman eşlikli repertuar ve yorumlama çalışmaları

Sesi eğitmek ve sesi açmak adına yapılan uygulamalar ile sesi kullanma eğitimidir. İç kulak kişinin kendi sesini ilk olarak duymasını sağlayan vücut yapısıdır. Dış kulak daha sonra devreye giren sistemdir. Bu iki sesin birleşimi insanlar seslerinin oldukça iyi çıktığını farz ederler. Sesinin dolgun ve hacimli olduğunu zannettiği için şan eğitiminden önce enstrüman dersi almanın daha mantıklı olduğunu düşünür. Enstrüman dersi almadan önce şan eğitimi almak bu sebeple kişi için oldukça faydalı olacaktır.
Şan derslerinde çalışma metotları:
Kulak Gelişimi(duyma)
Egzersiz ve pratikleri algılama
Sesi doğru kullanma
Ses Eğitimi
Nefes Egzersizleri
Yorumlama Kabiliyeti

Kişinin kendi sesini ve sahip olduğu ses rengini tanıması ve algılaması bu derse başlamadan önce çok önemlidir. Nefes yöntem ve teknikleri, sesin oluşumu ve vücuttaki işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracak bir faktör olacaktır. Diyafram çalışmaları önem vermeniz gereken çalışmalardan olacaktır. Sahne performansları ve canlı müzik çalışmaları yapan ve seslerini oldukça aktif kullanacak olanlar bu çalışmalar ile kendi üzerlerindeki değişmenin farkında olacaklardır.

Şan Dersi İzmir ile şan hakkındaki sorularınız için bize ulaşın.