Şan Dersi İzmir ailesi olarak bugün sizler için Operada Şarkı Söylemek İçin 3 İpucu konusunu ele alacağız.. Şarkı söylemek pek çok insan için rahatlatıcı bir eylemdir. Kimi yemek yaparken, kimi banyoda kimi ise yürüyüş yaparken şarkı söylemeyi sever. Ancak bazılarımız şarkı söylemeyi daha profesyonel bir halde icra etmek ister. Örneğin bir operada… Peki operada şarkı söylemek için 3 ipucu var desek merak eder miydiniz? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için operada şarkı söylemek adına kullanabileceğiniz 3 ipucundan bahsedeceğiz. Eğer siz de şarkı söylemeyi daha profesyonel bir hale getirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Şan Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Operada Şarkı Söylemek İçin 3 İpucu

Operada Şarkı Söylemek İçin Neye İhtiyacım Var   

Klasik opera şarkı söyleme tekniği bel canto veya İtalyanca’da “güzel şarkı” dır. Bel canto, dünya çapında opera hayranları tarafından tanınan çeşitli özelliklere sahiptir:

Bu özelliklerden ilki tabi ki açık artikülasyondur. Operatik şarkı söyleme açık diksiyonu vurgular, böylece seyirciler söylenen her kelimeyi duyabilirler. Aynı zamanda müzikle duygusal uyum içerisinde olmanız gerekir. Bir opera şarkısı yapmak, sesinizle şarkının duygusallığına uyan bir ton ve doku oluşturmayı gerektirir. Duygusal olarak müzikle uyum sağlamak, vokal tınınızla ve karaktere girmenizle ilgilidir.

Bir diğer yandan değişken ritim ve tonaliteye uyum sağlamanız gerekir. Opera müziği genellikle sanatçının hem legato hem de staccato artikülasyonunu kullanmasını gerektirir. Sorunsuz ve daha kısa, noktalanmış patlamalarla şarkı söyler. Opera ayrıca yüksek notalar ve düşük notalar arasında geniş bir yelpazeye sahiptir. Genel etki, ton ve tempoda çok çeşitli etkilerden biridir.

Bir opera performansındaki göze çarpan aryalar, şarkıcının vibrato tekniğindeki ustalığıyla genellikle daha unutulmaz hale getirilir. 

Operada Şarkı Söyleyebilmek İçin 3 İpucu 

Operada şarkı söylemek için ilk olarak ses tellerine dikkat etmelisiniz. Düzenli ısınma ve vokal egzersizleri ses tellerinizi güçlü ve esnek tutacak ve onları üflemenizi önleyecektir. Sesinizi nasıl ısıtacağınızı öğrenmek de bu konuda hayati bir önem taşır.

Aynı zamanda bir operada şarkı söylemek için bol bol operayı izlemeli ve dinlemelisiniz. Canlı performanslara katılarak veya video izleyerek, uygulamanıza uygulamak için formda ortak olan vokal teknikleri ve jestleri ekleyebilirsiniz.

Son olarak, opera söylemek için mutlaka klasik müzik çalmayı bilmeniz gerekmez, ancak seçmelere gidecekseniz notaları okumanız gerekebilir. Piyano notalarını nasıl okuyacağınızı zaten biliyorsanız, daha kolay bir zaman geçireceksiniz.