Şan Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Sanatçılar İçin Bir Sahne Adı Bulmak konusunu ele alacağız.. Sanat tarihinin sayfalarına baktığımızda pek çok ünlü sanatçı kendi kimliklerinde yazan isimlerden daha farklı isimler ile tanınmaktadır. Gerçek isimlerini duyduğumuz zaman çoğunu tanımayız bile. Peki sanatçılar için bir sahne adı bulmak ne kadar zor olabilir hiç düşündünüz mü?

Eğer siz de bu konuyu merak ediyorsanız ya da kendiniz için, sizi tarif edecek, betimleyecek bir sahne adı bulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda sizler için iyi bir sahne adı nasıl bulunur sorusuna cevap vereceğiz.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Sanatçılar İçin Bir Sahne Adı Bulmak

Sahne Adı Nedir 

Bir sahne adı, bazen takma ad, sanatçı adı veya nom de guerre olarak adlandırılır. Bir bireyin kendini bir sanatçı olarak halka açık bir şekilde temsil etmek için benimsediği profesyonel bir isimdir.

Sahne adı, kişinin gerçek adının bölümlerini içerebilir veya tamamen farklı bir ad olabilir. İnsanlar, kendilerine ilham veren sanatçılara saygı göstermekten, kendilerini benzer isimlere sahip sanatçılardan ayırmaya kadar birçok farklı nedenden ötürü sahne isimlerini benimserler.

Sahne Adının Amacı Nedir?   

Sahne adı bulmanın en önemli nedenlerinden biri karışıklığı önlemektir. Çok yaygın isimleri olan bazı sanatçılar, aynı adı taşıyan diğer sanatçılarla karıştırılmamak için sahne adlarını kullanır. Örneğin, aktris Diane Keaton, başka bir çalışan aktrisin bu isimle gittiğini öğrendiğinde annesinin kızlık soyadını kullanmıştır.

Bir sanatçı, kendisini sahne kişiliğine ödünç veren bir sahne adını benimseyebilir. Örneğin, Lana Del Rey, gerçek adı Elizabeth Woolridge olmasına rağmen, ona ilham veren Hollywood yaratıcılığını uyandıran bir sahne adı seçmiştir.

Daha uzun veya daha karmaşık adlara sahip bazı sanatçılar, insanların hatırlaması veya telaffuz etmesi kolay sahne adlarını seçer. Örneğin, aktör Aaron Paul ilk adı ve göbek adıyla anılır, çünkü soyadı olan Sturtevant telafuzu zor bir soyisimdi. 

Bazı sanatçılar müzik endüstrisi tarafından basmakalıp olmaktan kaçınmak için isimlerini değiştirirler. Latin şarkıcı olarak klişeleşmekten kaçınmak için “Bruno Mars” sahne adını benimseyen Peter Gene Hernandez’de de durum böyledir.

Bazı sanatçılar en sevdikleri karakterleri, yazarları ve sanatçıları onurlandırmak için sahne adlarını seçerler. Örneğin, asıl adı Olivia Cockburn olan aktris Olivia Wilde, Oscar Wilde’a ve ailesindeki diğer yazarlara saygı olarak “Wilde” sahne soyadını seçmiştir.

Bir Sahne Adı Nasıl Bulunur

Öncelikle ayırt edici bir adınız veya göbek adınız varsa, bunu profesyonel adınız olarak kullanmayı düşünmek en mantıklısıdır. Ayrıca, tam adınızdan belirli harfleri alabilir ve doğum adı Ashley Frangipane olan sanatçı Halsey gibi kendiniz için yeni bir ad oluşturmak üzere yeniden düzenleyebilirsiniz.

Çocukluğunuzdan özellikle beğendiğiniz bir takma adınız varsa, bunu da sahne adınız olarak kullanabilirsiniz. 

Bazı sahne isimleri, Guns N ’Roses gitaristinin cesur sahne adı “Slash” gibi belirli bir görüntüyü somutlaştırmak içindir. Kişiliğinizi temsil ettiğini düşündüğünüz belirli bir stiliniz veya kelimeniz varsa, bunu sahne adınıza ilham vermek için kullanabilirsiniz.

Eğer hiç biri sizin için işe yaramazsa size ilham veren sanatçıları düşünün. Sevdiğiniz sanatçılara, müzisyen, yazar veya yönetmen olsun, adlarından ya da soyadlarından yola çıkarak kendi sahne adınızı bulabilirsiniz.