Şarkı Söyleme Teknikleri

Bugün şan kursu İzmir temsilcisi olarak sizlere şarkı söyleme teknikleri hakkında bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Şarkı-Söyleme-Teknikleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır:

 • Diyafram Kullanımı
 • Doğru Nefes Alış Veriş Zamanları
 • Şarkı Söylerken Ses Nasıl Kullanılır?

Dediğimiz gibi Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Şarkı Söyleme Teknikleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Diyafram Kullanımı: Diyafram, sadece şarkı söylerken değil, hayatımızın her yerinde kullanmamız gereken bir kastır. Yaşadığımız süre boyunca her an biz farkında olmasak ta nefes alıp verdiğimiz için diyaframımızı kullanmayı unutuyoruz. Diyafram nefesi gerektiren durumlarda da aynı şekilde nefes aldığımız için performansımız düşüyor. Diyafram nefesi kullanımı her konuda olduğu gibi şarkı söyleme konusunda da en önemli konudur. Eğer doğru bir şekilde diyafram nefesi alıp şarkı söylerseniz, farkedeceğiniz olumlu değişiklikler şunlar olacaktır;

 • Oktav aralığınızda genişleme
 • Sesinizin yetmediği yerlere ulaşabilme
 • Zorlanarak söylediğiniz şarkıları rahatlıkla söyleyebilme
 • Nefesin yetmemesi durumlarının değişerek, doğru yerlerde nefes alındığı sürece uzun bir nefes kullanışı

“Peki diyaframdan nasıl şarkı söylenir?”

“Nasıl doğru şarkı söylenir?”

“Şarkı söylerken sesimizi nasıl kullanmalıyız?”

Bu konuyla ilgili detaylı bilgilendirme sağlamak istiyorsanız, sizler için daha önceden hazırladığımız “Diyafram Nedir? Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Diyafram ve diyaframın nasıl kullanıldığına dair aklınıza gelebilecek bütün soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.


Doğru Nefes Alış Veriş Zamanları

Şarkı söylerken en önemli şey olan nefes ve nefes alış veriş zamanları konusunda kendinizi geliştirmezseniz, hiç bir zaman doğru ve güzel bir şekilde şarkı söyleyemezsiniz. Nasıl ki bir gitarın sesinin çıkmasını sağlayan şey tellerin titreşimi ve o titreşimi dışarıya yansıtan gitarın iç kısmı ise, bir insanın sesinin çıkabilmesini sağlayan da ses telleri ve nefesidir.

“Şarkı söylerken doğru nefes alışverişi nasıl olur?”

Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bir kaç egzersiz bulunmaktadır;

 • Başkalarının şarkılarını söylüyorsanız, o söyleyen kişilerin canlı videolarını izleyerek, nerelerde nefes alıp verdiğine dikkat ederek mantığı kavramak
 • Şan eğitimi alarak, profesyonel bir eğitim ile şarkı söylerken nefes alış veriş konusunu kavramak
 • Nefes alıp verdiğinizde, şarkıyı söylerken nefesiniz yetmiyorsa, sıra sıra nefes aldığınız yerleri değiştirerek doğru zamanları bulmak
 • Ve kesinlikle diyafram nefesi alarak şarkı söylemek

Şarkı Söylerken Ses Nasıl Kullanılır?

Güzel şarkı söylemenin yollarını öğrenmek istiyorsanız, öncelikle çok çalışmalısınız. Şarkı söylerken dikkat etmeniz gereken bir çok şey vardır.

“Şarkı söylerken nelere dikkat etmeliyiz?”

Öncelikle şarkı söylerken duruşunuz çok önemlidir. Eğer duruşunuz ve boğaz duruşunuz yanlış ise, sesinizden asla tam performans alamazsınız. Bir gün sesiniz “Tenor/Tiz” iken bir sonraki gün “Bas/Alto” gibi duyulabilir. Çünkü doğru teknik kullanılmadığı sürece, sesiniz, sizin ne yaptığınızı asla anlayamaz ve size karmakarışık performanslar sunar.

“Şarkı söylerken duruş nasıl olmalı?”

 • Belinizden yukarısı 90 derece olarak dik durmalıdır
 • Yüzünüzün tam olarak karşıya bakması gerekmektedir
 • Boynunuz rahat bir pozisyonda durmalı ve karşıya bakılan pozisyona uygun olmalıdır

Bugün şan kursu İzmir temsilcisi olarak sizlere şarkı söyleme teknikleri hakkında bir yazı hazırladık.