Tıpkı enstrümanlar gibi sesiniz de eğitim ve uygulamaya ihtiyaç duyan bir araçtır. Düzenli bir şekilde doğru pratikler yaparak en önemli enstrümanınız olan sesinizi de geliştirebilirsiniz. İster şarkı söylerken isterseniz de konuşurken olan sesiniz sizin için son derece önemlidir çünkü insanlar sizi sesinizin kalitesine göre dinleme eğilimine girerler.

Bu nedenle size doğru nefes almayı veya seslendirmeyi öğreten birçok egzersiz var. Bir şan dersi ile ya da kendi başınıza çalışıyor olsanız da, en sevdiğiniz tekniklerle ısınabilirsiniz. 

Biz de, bugünkü yazımızda, sizler için sesinizi ısıtabileceğiniz ve doğru şekilde eğitebileceğiniz üç önemli egzersizden bahsedeceğiz. Eğer siz de sesinize gereken önemi göstermek ve doğru şekilde eğitmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Şan Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Vokal Ve Nefes Egzersizi Yapmak 

Doğru nefes almak ve nefesinizi kontrol edebiliyor olmak hem şan eğitiminin hem de diksiyon eğitiminin en temel parçasıdır. Bu nedenle doğru yapılan bir nefes egzersizi sesinizi doğru kullanmak için son derece önemlidir. 

Örneğin, yaklaşık 30 saniye boyunca kısa, hızlı nefese başlayın ve daha sonra 30 saniye daha yavaş orta nefes nefesi yapın. 30 saniyelik düşük, derin nefes nefesi ile bitirin. Nefeslerinizin derinliğini ve nefes nefese kalma hızını değiştirmek, nefesiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Aynı zamanda konuşmadan veya şarkı söylemeden önce derin nefes almayı öğrenin, böylece bir konuşmanın ortasında hava tükenmez. Derin bir nefes alın ve parmağınızın 5 kez üflemeniz gereken bir mum olduğunu hayal edin. Nefesi 5 patlamada serbest bırakın, böylece uzunluk ve güç bakımından eşit olurlar. Bu da sizin nefes verirken kontrollü olmanızı sağlamak için önemli bir egzersizdir.

Şarkı Sesinizi Geliştirin

Şarkı söylemek hem doğru nefes almak hem de doğru durmakla alakalı bir şeydir. Bu nedenle evde bile olsanız şarkı söylerken doğru posturde durduğunuza emin olmanız gerekir. 

İyi bir duruş, havanın akciğerlerinizden ağzınızdan kolayca hareket etmesine izin verecektir. Sesiniz daha iyi bir sese sahip olacak ve daha enerjik görünecek çünkü iyi bir hava akışınız sağlanacaktır. 

Ses Sağlığınıza Dikkat  Edin

Doğru bir nefes kontrolü ve doğru duruşlar kadar önemli olan bir diğer etmen ise ses sağlığınıza dikkat etmenizdir. Ses sağlığınıza dikkat etmek için ise yapmanız gereken şeyler, çok fazla zararlı sıvı tüketmemek, öksürürken ya da nefes alırken ses tellerinize zarar verecek hareketlerden kaçınmak, çok yüksek sesle bağırmamak ve sesinizi zorlamamaktır. 

Bu basit üç adımı düzenli olarak uyguladığınızda sesinizdeki değişimi kendiniz de fark edebilirsiniz. Ve her değişim sizi daha fazla motive eder.