Etkili ve düzenli bir konuşmaya sahip olmak için en önemli noktalardan biri de ses sağlığımıza dikkat etmektir. Çünkü ne kadar kuralları biliyor olursanız olun eğer ses sağlığınıza dikkat etmezseniz sesiniz istediğiniz tonda ve vurguda çıkmaz ve doğru bir ifade biçimine sahip olamazsınız. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için ses sağlığını nasıl koruyacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. 

Şan kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Ses Sağlığı Nedir?

Ses çıkartmamızı sağlayan organlar, akciğer, gırtlak ve daha yukarıdaki ağız, burun ve yutak boşluklarıdır. Bu sistemleri etkileyen faktörler sesin ve konuşmanın da işlevini kaybetmesine neden olur. Sesin gerçek kaynağı olan ses telleri üzerindeki problemler de sesin titreşimini engellemekte ve doğru ses çıkarmanızın önünde bir sorun oluşturmaktadır. 

Bu nedenle sesimizi etkileyen tüm faktörlere iyi bakmak doğru bir diksiyon için son derece önemlidir. 

Ses Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ses sağlığını temizlemenin en önemli yöntemlerinden biri boğazınızın sağlığına dikkat etmektir. Özellikle boğazınızı temizlerken kazır gibi temizlememek sertçe öksürmemek ve bağırmamak ses sağlığınız için oldukça önemlidir. 

Aynı zamanda konuşurken sizin için doğal olan ses rengini kullanmak gerekir. Daha tiz ya da pes sesler ses tellerinizi ve boğazınızı yoracağı için ses sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. 

Bir diğer yandan sigara alkol gibi kötü alışkanlıklar ve az su tüketimi de ses sağlığı için oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bu alışkanlıkların yanı sıra çok gürültülü ortamlarda konuşmaya çalışmak ve nefesinizi kontrol etmeden uzun cümleler kurmaya çalışmak da ses sağlığınızı olumsuz şekilde etkilemektedir. 

Bu nedenle ses sağlığınıza dikkat etmeniz yukarıda saydıklarımıza dikkat etmekten geçmektedir. Eğer siz de iyi bir diksiyona sahip olmak ve doğru tonlamalar ile vurgulu bir konuşma yapabilmek istiyorsanız ses sağlığınız oldukça önemlidir.