Şarkı söylemek, sahnenin önünde olmak, herkes tarafından dinlenmek ve daha önemlisi beğenilmek, şarkı söylemeyi isteyen herkesin hayallerini süsler. Peki bu hayallere ulaşmak çok mu zordur? 

Aslında bu sorunun cevabı zor değildir, fakat düzenli bir çalışma ve doğru teknikleri kullanmayı gerektirir. Eğer siz de bu hayallere sahipseniz ilk ihtiyacınız olan şey belki de sesinizi eğitebileceğiniz bir şan dersidir. Tabi ki bununla birlikte birkaç küçük ipucu da size yardımcı olacaktır. 

Peki o ipuçları nelerdir? Merak ediyor musunuz? O halde yazımızı okumaya devam edin… İşte size, daha iyi şarkı söyleyebilmeniz için gereken 3 önemli ipucu.  

Şan Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Nefesinize Hakim Olun 

Doğru notaları vurmanın büyüsü doğru nefes almaktır. Bir kişi daha iyi şarkı söylemeyi öğrenmek istediğinde doğru nefes almak çok önemlidir. Bu, ünlü vokal sanatçıların performanslarından önce paylaştığı iyi bilinen bir numaradır. Doğru nefes, özellikle şarkı söylerken diyaframdan alınan nefestir. Bu nefesi doğru alıp almadığınız, elinizin karnınıza yerleştirilmesiyle kolayca fark edilir. Bu, sesinizi kontrol etmenize ve uzun bir cümle ile bile nefesinizi sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Sesinizi Kaydedin Ve Dinleyin

Ses eğitiminizi geliştirmenin en iyi yolu, ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmektir. Şarkı söyleme açısından, bu kendinizi videoya çekerek, kaydederek veya kendinizi bir aynadan şarkı söylerken görerek yapılabilir. 

Bu sadece şarkı söyleme yeteneklerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sesinizi izleyicilere nasıl yansıttığınızı da görebilir, aynı zamanda kendinizi ilk elden görebileceğiniz ve duyabileceğiniz için özgüveninizi artırmanıza yardımcı olur.

Sevdiğiniz Şarkılarla Çalışın

Her ses aralığının söyleyebileceği, ulaşabileceği notalar ve türler vardır. Fakat bu illa ki o türle çalışacağınız anlamına gelmez. Çünkü çalışmak için motive olmak, motive olmak için de sevdiğiniz şeyleri yapmak gerekir. 

Buradan bakıldığında şarkı söylemeye çalışmak için de benzer bir metot izlemek gerekir. Şarkı söyleme alıştırmaları yaparken seçeceğiniz şarkıların sesinize uygunluğu kadar o şarkıları ne kadar sevdiğinizi düşünmek de önemlidir. Sevdiğiniz bir şarkıyı seçtiğinizde daha istekli ve motive olarak okur ve başarıyı daha iyi fark edersiniz. 

Tabi ki iyi şarkı söylemek için tek gereken bunlar değildir. Başta da belirttiğimiz gibi düzenli çalışmak ve bu ipuçları dışında kalan çalışmaları da bu egzersiz listesine eklemek hayal ettiğiniz seviyeye ulaşmanız için son derece önemlidir.