* Sesim güzel mi? Ne kadar iyi bir sesim var?

Şan pratiklerini gerçekleştiren belirli bir düzeye ulaşmış şarkıcı adayları, geldikleri düzeyden dolayı kimi zaman kendilerinde aşırı bir özgüven görürler. Aslında bu davranış kötü bir hareket değildir. Ancak unutulmamalıdır ki işin profesyonelliği sürekli pratik yapmakta ve egzersizleri aksatmadan hayatınıza adapte edebilmektedir.

* Şarkı Söylemek İçin Nota Bilmem Gerekiyor Mu?

Hayır, şarkı söyleyebilmek için nota bilmenize gerek yok. Sahnede yer alan ünlü şarkıcıların belirli bir kısmının nota bilgisine sahip olmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak müzikallerde yer alan ve operada görevli sanatçılar için nota olmazsa olmaz bir şarttır. Ama nota sadece opera söyleyenlerin ya da müzikalde yer alan sanatçıların öğrenmesi gereken bir durum değildir. Yorumculuk bir müzisyeni kendi yapan yegane şeydir. Ancak iyi yorumculuk belirli bir dolulukla ve bilgi birikimiyle birlikte gelmektedir. Bu yüzden müzikle ilgili ve müziğimizi geliştirmede bize faydası dokunacak nota eğitimi ve öğretimi gibi konularda mutlaka bilgilenmemiz gerekmektedir.

* Kaç Oktav Sesim Var?

Eğer şan eğitimine yeni başladıysanız muhtemelen bu soru sizinde aklınızdan geçmiştir. Bir kursa ya da eğitmenle derse başlayan öğrencilerin en çok dile getirdiği sorulardan biri de bu konudur. Ses genişliğinizin ne kadar olduğunu anlamanız için uzun bir müddet gerekli şan egzersizlerini yapmalısınız. Ancak böyle bir yoğun çalışma sonucunda sesinizin gerçekten kaç oktav olduğunu net olarak görebilirsiniz. Unutmayın ses anahtar gibi doğru egzersizleri yaparsanız kilidi açabilir ve kapıdan içeriye girebilirsiniz. Ne kadar düzenli çalışırsanız o kadar ses genişliğiniz artacaktır. Bu yüzden mutlaka çalışmalarınıza ara vermeden devam etmelisiniz!

Ayrıca şan eğitimine dair akla takılan bir çok sorunun cevabını da aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz;

Ses Eğitimi – Ses Eğitimi İzmir