Şan derslerinde en önemli konulardan bir tanesi duruştur.

Duruş şanda çok önemlidir, çünkü duruşunuz sesinizin çıkma biçimini kontrol eder. Siz ne kadar iki büklüm şeklinde durursanız, o kadar çok sesiniz çıkmaz ve zorlanırsınız. Sesinizin çıkabilmesi için dik durmanız ve diyaframın en rahat şekilde çalışmasını sağlamanız gerekiyor. T

iz veya pes sesler, hangisini çıkarırsanız çıkarın, hiç fark etmez, bütün kontroller diyaframdan sağlanmaktadır. Dolayısıyla siz ne kadar diyafram egzersizleri yaparsanız, sesiniz o kadar daha güzel ve gür çıkar, ama aynı zamanda ne kadar daha duruşunuza dikkat ederseniz, o kadar daha sağlıklı ses çıkacaktır. Şan dersinde öğreneceğiniz ve şarkı söylemek veya kaliteli ses çıkarabilmek için dikkat etmeniz gereken birçok konular olacaktır. Duruş sadece bunlardan bir tanesi olmaktadır.

Ayakta ses çıkaracağınız zaman veya ayakta şarkı söyleyeceğiniz zaman, en önemlisi göğüslerin dik ve karnınızın içeride olması gerekmektedir

Fakat nefes alıp verirken diyaframdan alacağınızdan, nefes aldığınızda diyaframın şiştiğini hissetmeniz, hatta dıştan görebilmeniz gerekir. Diyafram ve duruş teknikleri, bir şancı olarak seslerinizin kaliteli çıkması için dikkat edilmesi gereken iki husustur. Siz ne kadar diyaframınızı iyi kullanabilsenizde, duruşunuzda bir sorun varsa, yine temiz bir ses çıkmayacaktır. Şan dersine başladığınızda öncelik duruş tekniklerinden başlar ve daha sonra ses egzersizlerine geçilir. Duruş tekniklerinde çok fazla bir çalışma yoktur, sadece kişinin duruşunu ona göre alıştırabilmesi gerekiyor.

fSadece ayakta değil, şancılar aynı zamanda oturarakta şark söyleyebiliyor, fakat oturduğunuz zamanda daha çok dikkat etmeniz lazım, çünkü ister istemez bükülüyorsunuz ve diyaframın zorlanmasını sağlıyorsunuz. Dolayısıyla otururken ses çıkarmak isterseniz oturacağınız sandalyenin veya yerin ucuna oturmanız ve yine dik durmanız gerekiyor. Dik durmak her zaman için çok önemlidir.