Şan, aslında günlük hayatta bilinçsizce kullandığımız ağız boşluğu, karın boşluğu, akciğer, diyafram gibi vücudumuzun bölümlerini kontrol altına alarak ses tellerimizin eğitilmesidir. Bu eğitimi alarak sesimizi daha bilinçli bir şekilde kullanmayı öğreniriz.

İnsan sesleri türüne göre isimlendirilir. Şöyle ki;

Kadınlar için:

Soprano: En ince

Mezzo-Soprano: Orta incelikte

Alto: Kalın

Erkekler için:

Tenor: En ince

Bariton: Kalın

Bas: En kalın olarak isimlendirilmiştir.

Şan dersi gerçekten alanında uzman kişilerden alınmalıdır. Çünkü bilmeden yapılan yanlış bir teknik ile kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Şan dersinde nefes teknikleri ciddi bir önem taşır. Diyafram nefesinin geliştirilmesi hedeflenir. Doğru nefes teknikleri rutin haline geldiğinde ses egzersizlerine geçilir. İlk olarak orta tondaki seslerin verilmesi hedeflenir. Daha sonra ders alan kişinin sesine göre daha bas yada daha tiz seslerde çalışmalar yapılır. Çalışmalar piyano eşliğinde yapılır. Piyanoda basılan belli diziler ile çalışılır.

Şan dersi alan kişinin fiziksel olarak iyi durumda olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, ilk olarak sesi dinlenmiş bir şekilde derse başlanmalıdır. Bunun yanında uyku düzeni hatta önceki akşam yatmadan önce yediği yiyeceklerin asidik özelliklerinin bile özellikle reflüsü olan insanlarda sese etkisi olabilmektedir.

Şan dersi iki şeyi geliştirir. Birincisi kullanacağınız ses teknikleri, ikincisi ise fizyolojik olgulardır. Bir kişinin şarkı söylemek için gereken fizyolojik olguları ne kadar iyi olursa olsun doğru tekniği kullanamadıktan sonra çıkardığı ses kulağa pek de hoş gelmez çoğu zaman. Bu yüzden bir şarkıcıda teknik ve fizyolojik durumlar iyi olmalıdır.

Her insanın sesi güzeldir ancak şarkı söylemek için sesi doğru kullanmayı bilmek gerekir. Ayrıca sigara, alkol, su tüketimindeki azlık, düzensiz uyku ve stres gibi ses düşmanlarından mümkün olduğunca uzak durmak faydanıza olacaktır.

şan kursu İzmir // İzmir şan dersi