Sesinizi Geliştirecek Şan Egzersizleri

Birçok şan eğitmeninin farklı vokal, yani ses egzersizleri yaptırma teknikleri bulunmaktadır.

Şan Eğitmenleri kendi tecrübesi ve uzmanlığı ile öğrencilere vokal egzersizleri yaptırmaktadır. Şan Derslerinde eğitmenler için önemli olan doğru ve düzgün bir şekilde kişinin diyaframını kullanmasıdır, çünkü ses egzersizlerinde diyafram kullanımı çok önemlidir. Diyaframınızdan destek alarak ses çıkarıyorsunuz ve bu şekilde tiz ve pes sesler olmak üzere kontrol edebiliyorsunuz. Vokal egzersizlerinin asıl amacı şarkıcının veya şantörün sesini ısıtması ve şan tekniklerini geliştirmesidir.

Bunların yanında şarkı söylerken boğazını ve kendisini zorlamaması için vokal egzersizleri yapılır. Ne kadar çok egzersiler yapılırsa, boğaz, ağız bölümleri ve diyafram o kadar çok ses çıkarmaya alışacak ve şarkı söylemek çok daha kolay bir hale gelecektir.

Vokal egzersizleri sadece egzersiz değildir

Bir şan sanatçısı veya şarkıcı için çok önemli bir konudur, bu sebeple vokal egzersizlerinede şarkılarına önem verdiği kadar, hatta şarkılarından daha çok önem vermek zorundadır, çünkü vokal egzersizleri sayesinde şarkılarını en kaliteli şekilde söyleyebilecektir. Vokal egzersizleri yaparak kafanızın pozisyonu ve duruşlarınız çok değişecek ve daha iyi ses çıkarmanıza yol açacaktır.

Her şarkıcı için vokal egzersizleri çok önemlidir ve asla es geçilmemesi gereken bir konudur. Sesinizi doğru kullandığınızda, nefeste hava bulunmaması gerekiyor ve aynı zamanda gırtlağınızın rahat olması gerekiyor. Şarkı söylemeye başlamadan önce mutlaka vokal egzersizleri yapılması gerekiyor.

En az yarım saat kadar sesinizi ısıttıktan sonra şarkı söylemeye başlayabilirsiniz. Sesinizi ısıtmadığınız taktirde, hem sesler doğru çıkmayacak, hemde gırtlağınızı çok zorlayacaksınız ve haliyle boğazınız ağrımaya başlayacak ve çok hızlı bir şekilde yorulacaksınız. Bu sebeple ne tür şarkı söylemek isterseniz isteyin, öncelikle sesinizi ve gırtlağınızı alıştırmak ve ısıtmak için vokal egzersizleri yapın.

Vokal egzersizleriyle ayrıntılı bilgi için şan dersleri verilen şan eğitim atölyemizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bilinçsizce yapılan ses egzersizleri sesinize zarar verebileceği için kesinlikle bilinçsiz yapılan ses egzersizlerinden kaçınmalısınız aksi takdirde sesinizi daha iyi hale getirmek için uğraşırken tam tersi bir durumda oluşturabilirsiniz.