Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Bugün sizlere şan eğitimi hakkında sıkça sorulan sorular konusunda İzmir ses eğitimi kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Şan-Eğitiminin-Amacı-Nedir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Şan Dersi Nedir?

– Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

– Çalışılan Müzik Türleri

– Neden Şan Dersi?

Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Şan Eğitiminin Amacı Nedir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Şan dersi nedir?

Şan, ses tellerini eğiterek, sesi bilinçli şekilde kullanabilmemizi sağlayan bir ses tekniğidir.

Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Şan eğitiminin amacı diyafram, akciğer, sinüs boşlukları, ağız boşluğu, karın boşluğu gibi günlük hayatta bilinçli kullanmadığımız vücut bölümlerini kullanarak ses tellerini eğitme çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde sesizimi ve konuşmalarımızı daha bilinçli tonlamayı ve yine daha bilinçli ifade etmeyi öğreniriz.

Çalışılan Müzik Türleri

Dünyadaki bütün müzik türlerinde şarkı söyleyebilirsiniz.. Yalnız nasıl her elbise her insanın üzerine oturmazsa her şarkıyı da her kez taşıyamaz.. Yetenekleriniz doğrultusunda bir repertuar oluşturulması çok önemlidir.

Neden Şan Dersi?

Şarkı söylemek bir sanat olmanın dışında insanların en zevk aldığı yegane hobilerden biridir. Ses eğitimi konusunda en ufak bilgisi ve iddiası olmayan insanlar bile tek başına ya da bir araya gelerek, şarkı söyleme zevkini yaşar.
İnsanın doğumuyla ilk nefes alışındaki sesi, bebeğin beşiğinde duyduğu ninniler, okul şarkıları, marşlar, insan yaşamının hemen her evresinden, son evresine kadar duyduğu, öğrendiği sözlü müzikler ya da şarkılar hayatımıza eşlik eder. Müziğe profesyonel olarak adım atmak isteyenler san dersi, müziğin hangi alanında yer alacaklarsa o yönde eğitim alırlar. Müziğe besteci yönüyle girmek isteyen bir kişi solfej, armoni bilgisini (şan dersi )geliştirmek zorundadır.


Bugün sizlere şan eğitiminin ne olduğu, neden gerekli olduğu ve bu eğitim sürecinin hangi müzik tarzları ile nasıl işlendiği konusunda İzmir ses eğitimi kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.