Şan Eğitimi Nasıl Hızlandırılır?

Bugün sizlere Şan Kursu İzmir temsilcisi olarak, şan eğitimi ve şan eğitiminin nasıl hızlandırılacağı hakkında bir yazı hazırladık.

Şan-Eğitimi-Nasıl-Hızlandırılır

Bu yazıda değineceğimiz konular şunlar;

♦ Neden Şan Eğitimi?

♦ Şan eğitimini hızlandırabilecek yöntemler

♦ Şan eğitimini hızlandırabilecek püf noktalar

Şan Dersi İzmir temsilcisi olarak, sizlere hazırladığımız yazıdan memnun kalacağınızı umuyoruz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Neden Şan Dersi?

Şarkı söylemek bir sanat olmanın dışında insanların en zevk aldığı yegane hobilerden biridir. Ses eğitimi konusunda en ufak bilgisi ve iddiası olmayan insanlar bile tek başına ya da bir araya gelerek, şarkı söyleme zevkini yaşar. İnsanın doğumuyla ilk nefes alışındaki sesi, bebeğin beşiğinde duyduğu ninniler, okul şarkıları, marşlar, insan yaşamının hemen her evresinden, son evresine kadar duyduğu, öğrendiği sözlü müzikler ya da şarkılar hayatımıza eşlik eder. Müziğe profesyonel olarak adım atmak isteyenler san dersi, müziğin hangi alanında yer alacaklarsa o yönde eğitim alırlar. Müziğe besteci yönüyle girmek isteyen bir kişi solfej, armoni bilgisini (şan dersi) geliştirmek zorundadır. Şan eğitimi çok yararlı bir eğitim olmakla birlikte, süreci de hızlandıran bir eğitimdir.

Şan Eğitimini Hızlandırabilecek Yöntemler

Şan eğitimini hızlandırabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak, 3 ayda öğrenebileceğiniz şeyleri 1.5-2 ay arasında öğrenmeniz mümkün. Dilerseniz bu yöntemleri, sizler için madde madde açıklayalım;

  • Kursun olduğu gün kursa gitmek (Kursa asla gitmemezlik yapmamak)
  • Kursta işlenilen dersi ses kaydına alarak, evde çalışırken dinleyip tekrarlamak
  • Düzenli ve doğru beslenmek (Sigarayı asla kullanmamak)
  • Derse girmeden önce çok soğuk veya çok sıcak içecek ya da yiyecekler tüketmemek
  • Şan eğitiminde verilen pratik veya teorik ödevleri aksatmadan, bir sonraki derse kadar yapıp tekrarlamak
  • Şan eğitimi veren eğitmenin dediklerini harfen yerine getirmek
  • Sese zarar veren ortamlardan uzak durmak
  • Sese zarar veren tekniklerden uzak durmak
  • Günlük yaşantıda dahi olsa, şan eğitimi ile alakalı egzersizleri yapmak

Eğer yukarıda yazılı olan yöntemleri ve çalışma düzenlerini harfen yerine getirirseniz, şan eğitimi sürecinizin hızlandığını kısa bir süre içinde görebilir ayrıca bu durumdan dolayı özgüveninizin arttığınıda farkedebilirsiniz.