Bu yazımızda sizlere sadece şan eğitimi İzmir açısından değil de genel olarak diyafram geliştirme egzersizleri ve bu egzersizler sonucunda doğru nefes alarak kendinize nasıl nefes terapisi uygulayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yanlış Nefes Almanın Zararları

  • Nefesin düzgün alınamaması sonucu sinirli ve gergin bir yapıda bulunmak
  • Organlara yeterli seviyede temiz hava gönderememe sonucu sık hastalanma
  • Sıkıntılı durumlarda derin bir nefes yerine kesik kesik yetersiz nefes alma sonucu o anın etkisinden kurtulamıyor, negatif duygu ve düşünce etkisinde kalmak
  • Odaklanma sorunu yaşamak

Doğru Nefes Tekniği

Aslında ilk doğdumuz an doğru nefes dediğimiz diyafram nefesini kullanmaya başlarız. Bir bebeğin nefes alması, ağlaması sırasında diyaframını kullanarak nefes almaktadır. Ancak zaman içerisinde birey büyüdükçe diyafram nefesinden uzaklaşmakta ve ciğerleri şişirerek nefes alınmaya başlamaktadır. Doğru nefes almak derin ve akıcı olmalıdır. Yani burnunuzdan aldığınız nefes sonucu göğsünüz hareket etmeden bu nefesi olduğu gibi içinize çekmeli ve karnınız şişmelidir. Unutulmamalıdır ki diyafram nefesi için kesinlikle nefes burundan alınmalı ve ağızdan verilmelidir. En çok yapılan hatalardan biri nefesi ağızdan almaktır. Burnumuzda bulunan kıllar sayesinde yabancı maddelerin soluk alma sistemimize girmesi büyük oranda engellenebilirken ağızdan alınan nefes sonucu bu zararlı bileşenler boğazımıza yapışmakta ve vücudumuza girmektedir.

Nefesimizi Nasıl Değiştirebiliriz

Öncelikle evde diyafram kasınızı geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmanız sizin açınızdan oldukça önemli olacaktır. Bu egzersizleri internette bulabileceğiniz gibi şan kursu İzmir’e gelerek nefes terapisi derslerimize katılabilirsiniz.

 

İzmir Şan Kursu Açısından Diyafram Nefesi Nedir ve Ne İşe Yarar

Şarkı söyleyebilmek için sesinizin güzel olmasına gerek yok. Zaman içerisinde her ses eğitilebilir. İzmir şan derslerinde öncelikle doğru nefes alma tekniğiyani diyafram nefesi üzerine çalışmalar yapılır. Katılımcı diyafram nefesini, ses aralığını genişletmek için yapılan egzersizlerle pekiştirir ve gündelik yaşantısında da diyafram nefesini kullanmaya başlar.

Peki şan dersi sesi güzelleştirir mi ?

Nasıl ki herkesin beğendiği renkler birbirinden farklıysa ses açısından bunu aynı şekilde belirtebiliriz. Güzel ses göreceli bir kavramdır. Asıl önemli olan şey ise şarkıya doğru tondan girebilmektir. Sesinize transpoze edilmiş bir şarkıya doğru tondan girerek ve söyleyerek başarılı olmamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır.