Sahne Duruşu

Sahnede bir performans sergilemek herkes tarafından dikkatli bir şekilde izleneceğiniz ve gözlemleneceğiniz anlamına gelmektedir. Sahnede performans gösterirken sizin en önemli şey rahatlık olmalıdır. Bu yüzden sahne üzerinde en rahat olduğunuz duruş pozisyonunu belirlemeniz sizi oldukça rahatlatacaktır. Dik bir pozisyon alınarak ve elleri zaman zaman kullanarak doğru ve başarılı bir duruş pozisyonu sergileyebilirsiniz. Duruşla ilgili eksiklerinizi tamamladıktan sonra seyircilerle göz temasına girmeli ve sizi dinleyen kişilerin tepkisini ölçüp ona göre bir program belirlemelisiniz.

Sahnede ki ilk performans her zaman dikkatlerin üzerinizde olduğu ve herkesin sizi tam olarak izlemek isteyecek olduğu andır. Bu yüzden performans sergileyeceğiniz yerin tam orta konumda bulunmasına ve herkesin sizi rahat bir pozisyonda görebileceği şekilde durmanıza dikkat edin. Bu esnada dinleyiciler sizin hem kıyafetinizi, hem görünüşü anlamaya çalışıcak ve size sahne üzerindeki duruşunuzdan puan verecektir. Bu yüzden kesinlikle heyecan yapmamalı ve gerekli nefes egzersizleriyle bu heyecanınızı yenmeye çalışmalısınız.

Aksi takdirde tedirgin ve güvensiz bir duruş sergileyip, insanların sizin tereddütlü bir halde algılamasına sebep olabilirsiniz. Böyle bir ortamda doğal olarak rahatsız olacağınızdan dolayı bedeninizde kasılmalar yaşayabilir ve iyi bir performans sergileyemeyebilirsiniz. Bunlara sebebiyet vermemek açısından yukarıda belirttiğimiz çalışmaları gerçekleştirmeniz fayda var. Unutmayın özgüveninizin yüksek olduğunu ve hazır olduğunuzu karşı tarafa gösterirseniz performans sergilerken daha rahat ve verimli bir sahne geçirmiş olursunuz.

Şan eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan şan eğitimi yazılarımızın devamına sitemizden ulaşabilirsiniz. Örneğin şan eğitimi almak isteyen ve alan bireyler için çok önemli olan konuların başında nefes gelmektedir, nefesle ilgili yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Doğru Nefes Teknikleri Nelerdir?