Her insan güzel sesinin olmasını ister. Sesimizi doğru kullanırsak bu sayede hayal ettiğimiz sese kavuşuruz. Bazı eğitimler sonrası da istediğimiz sese kavuşabiliriz. Sesi güzelleştirmek için en çok başvurulan yöntemlerden birisi, şan eğitimidir. Şan eğitimi sayesinde sesimizi eğitebiliriz böylece eskisinden daha güzel ve doğru bir şekilde şarkı söyleyebiliriz.

Güzel şarkı söylemek için doğru nefes almak en önemli şeylerden biridir. Peki doğru nefes nedir? Doğru nefes burundan ve diyaframdan aldığımız nefestir. Nefes vermeyi, nefes almaktan daha yavaş yaptığınızdan emin olun. Doğru nefes alıp veriyor iseniz güzel şarkı söylemek için büyük bir adım atmışsınız demektir.

Şan eğitimi nedir?

nasıl-şarkı-söylenirEğer müzik ile uğraşıyorsanız ve ya solist olma yolunda sağlam adımlar atmak istiyorsanız sesinizi

güçlendirmeniz ve sesini doğru kullanmanız gerekmektedir. Bilinçsiz okuduğunuz her şarkı sizi fazlasıyla yoracaktır ve dışarıdan sizi dinleyenlerinde rahatsız olması mümkün olabilicektir. Bu yüzden

şarkı okumak isteyen her öğrenciye mutlaka şan dersi almasının gerektiğini söylüyoruz. Her ne kadar

sesiniz iyide olsa ve ya sesiniz çok kötüde çıksa bu sesi kullanmanın bir tekniği vardır. Şan dersinde

öğretmenler sizlere bu konu hakkında kapsamlı eğitim vericektir.

Her insan şarkı söyleyebilir mi ?

Eğer müzikal anlamda işitme yeteneğin varsa söyleyebilirsin yani kulak dediğimiz şey varsa eğitimle geliştirilebilir .Şarkı söylerken sesinizi çalan şarkıya benzetmeye çalışın.Nefes alıştırmaları kendiniz yapabilirsiniz .Diyaframa nefes aldığınızı şu şekilde anlarsınız: ayna karşısında nefes alıştırmaları yapın elinizde çiçek varmış gibi koklayın eğer karnınız şişiyorsa doğru nefes almışsınızdır eğer omuzlarınız yukarı kalkıyorsa yanlış almışsınızdır başka bir örnekte köpek gibi diliniz dışarda nefes alın bu da diyafram nefes alıştırmasıdır, başka bir alıştırma diyaframı en çok fark edeceğiniz alıştırma ayaktayken öne doğru hafif eğilin ayaklarınıza bakın, nefes alın nefesi vermeden doğrulun ve karnınızın nasıl sert olduğuna bir bakın. Son alıştırma da sert bir zemin üzerinde sırtüstü yatın karnınızın üzerine biraz ağırlık koyun kitap olabilir nefesinizle kitabı kaldırmaya çalışın. Bu egzersizler ilk etapta baş döndürebilir dikkat edin yere düşmeyin.

Şan Kursu İzmir tarafından şan dersi öğretmenleri aracılığıyla hazırlanmıştır.

İzmir şan kursu