Mikrofon Tutuşu ve Mikrofon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sesimizle bir eserin icrasını gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de mikrofon kullanışıdır. Eğer ki eserde sesinizi tizleştirmeniz ve güçlü kullanmanız gereken bir bölümde ağzınızı mikrofona yakınlaştırırsanız, sonu hüsranla biten bir gürültüyle karşılaşırsınız. Bu yüzden mikrofon tutuşu, şarkı söyleyecekler ve söylerken mikrofon kullanacaklar için çok önemli bir nokta olmuştur. İşte güzel şarkı söyleyebilmeniz için mikrofon tutuşunda dikkat etmeniz gerekenler;

1-) Şarkı söylerken muhakkak mikrofonla aranızda belirli bir mesafe olsun, çok yakın durmayın. Soundcheck yapılırken mikrofonu ağzınıza yapıştırmayın. Mikrofonla aranızda ortalama olarak 3-5 parmak kadar mutlaka bir boşluk bırakmalısınız.

2-) İcranızı mikrofon yardımıyla gerçekleştirirken sesiniz konusunda kesinlikle korkak davranmayın. Gerekli yerlerde yapılacak tüm süslemeleri, nağmeleri mikrofonla aranızda 3 parmak uzaklık olacak şekilde yapın. Bu sayede bu detaylı duyuramama gibi bir sorununuz olmayacak, sesleri düzgün bir şekilde yansıtmış olacaksınız.

3-) Mikrofonun ön bölümü ağıza paralel olacak bir şekilde tutulmalıdır. Eğer parça okurken mikrofonda hareketlilik söz konusuysa o zaman başımız, ağzımız ve mikrofon bir uyum içinde paralelliği bozulmadan kullanılmalıdır.

4-) Ses sağlığı açısından soundcheck çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden ses kontrollerinin iyi sağlanmadığı bir sahnede yer almanızı tavsiye etmiyoruz. Unutulmamalıdır ki mikrofon sesinizin yorulmasını, zarar görmesini engellemez. İlla ki böyle bir durumda sahne alacaksanız, yukarıda belirttiğimiz bilgileri mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Şan kursu İzmir