Öncelikle diafram nedir ? Diafram aslında karın ve gögüs boşluklarını ayıran bir kas tabakasıdır ve burada biriken nefesin ritimli bir şekilde dışarı çıkması olayına da diafram nefesi adı verilir. Diafram nefesi doğru nefes alma olayıdır aslında ve doğru şekilde yapılması çok önemlidir.Çünkü diagram nefesi kalp ritminide etkiler ve yanlış nefes alındığında kalp ritmide olumsuz etkilenir.

İki tür diafram nefesi vardır.Bunlar dan biri denetimli nefes. Bu denetimli nefes yavaş, uzun, geniş ve yeterince alınmalıdır.Ayrıca gereğinden fazla nefes almak ses tellerini sıkıştırır.Hem ağızdan hemde burundan alınabilir.Diğer çeşit ise kaçamak nefes. Bunda ise çabuk, kısa, geniş ve yeterince alınmalıdır. Sadece ağızdan alınır . Bu nefes. gülme, korkma gibi durumlarda karın duvarının kasılması ile oluşur.

Peki bu diafram nefesi neden bu kadar önemli?Öncelikle en önemli nedendi nefesi uzun sre kullanabilmemizi sağlar.Bununla birlikte vücut rahatlığını sağlar.Son olarak diafram nefesi ses üreten bölgelerin sağlığı için gereklidir.

şan kursu İzmir // İzmir şan dersi