Konuşmak iletişimin en temel ve en kolay yolu. İletişimde bir kopukluk kötü sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden doğru konuşmak, vurgulamaları ve tonlamaları doğru yapmak çok önemlidir. Doğru konuşmanın en önemli noktalarından biri de doğru nefes almaktır. Diksiyon Kursu İzmir olarak bu yazımızda konuşurken nasıl doğru nefes alınır sorusuna cevap olmaya çalışacağız.

Konuşurken Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Doğru nefes almak günlük hayatta da bedenin sağlığı için önemlidir. Spor yaparken doğru nefes almayı öğrenebilirsiniz ama en basitinden nefes alıp verirken karnınızın nefes aldığınızda yükselmesi nefes verdiğinizde alçalması lazım. Nefes alırken önemli adımlar nefesi diyaframda tutabilmek bunun için de diyaframı kullanabilmek. Nefesi idareli kullanmak, bol bol nefes egzersizleri yapmak. Dinlenmek.

Diksiyonda Doğru Nefesin Önemi

Nefes ses tellerini titreten en önemli faktördür. Gereğinden fazla veya az nefes almak zararlıdır. Doğru nefes almadığınız taktirde ses telleriniz ve sesiniz zarar görebilir. Kan dolaşımına da etkisi olan nefes; doğru alınmadığı taktirde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diksiyon Dersi İzmir olarak bu yazımızda konuşurken nefesin önemi, doğru nefes almanın önemi ve diksiyonda kullanılan nefes teknikleri konularını işledik. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilir veya bize ulaşabilirsiniz.